Meetod

Leia kast, mis sind kõige enam kõnetab. Võib olla, et üks kast on väga tugevalt esindatud, aga ka kaks kasti, samas kui teised toetavad. Kuna meetod on kogemuslik, siis selle aja jooksul võiks selgeks saada, milliste tunnetega on vaja hetkelises eluetapis kontaktis olla ning mida ja kuidas teha, et edukalt orienteeruda. Kolmekuulise kursuse läbimisel peaks inimesel olema selgus, kuidas antud teljel liikuda.

Ei tasu endas otsida, et kõik need osad peaksid sinus olema aktiivsed ja püsivad. Elu on polaarne ja rütmiline ning erinevad tunded soovivad erinevatel aegadel ja erineva intensiivsusega väljenduda. Seetõttu on normaalne, et tsüklite ümberhäälestumisel peame end jälle häälestama vastavalt uuele alateadvuse rütmile.

Välja on toodud perioodid, mil teatud inertsid on kõige tugevama intensiivsusega esile kerkinud, ning nendel aegadel oleks kõige sobilikum meetodit läbida. Kuid meetodit on võimalik läbida ka muudel aegadel.

TALV 22. detsembril- 21. märtsil

Sinu taju ohvrirolli suhtes on kõrgendatud ja sa ei aktsepteeri nõrkust. Võid olla edukas omal alal. Soovid ise kõike teha ja arvad, et teised ei saa sama väärselt hakkama. Oled väga nõudlik ja maksimalistlik. Ohvrimeelsed inimesed tunduvad sulle vastumeelsed ja nõrgad. Vormide ilu tajumine on sulle võõras. Kunst ja loomingulisus on miski, millest sa aru ei saa ja mis sind ei tõmba. Sul on hülgamise hirm, oled väga praktiline. Võid teistele tunduda külm ja robotlik. Sul on raskusi tunnete väljendamise ja kogemisega. Hirm haavatavuse ja intiimsuse ees. Liigne kontrollivajadus suhetes. Inspiratsiooni puudumine. Kuid võid olla suur abistaja teistele inimestele, kes on vägivalla ohvriks sattunud.

Tuleb saada kontakti tunnetega, mis toetavad meie isiklikku kasvu ja potentsiaali. Kasuta jõudu targalt – nii, et meil oleks võimalik kasvada isiklikult ja samas panustada ka teiste arengusse läbi vastutuse võtmise ja jõu rakendamise.

Saavuta kontakt empaatia ja loovusega. Leia see osa elust, mis on inspiratsiooni allikas – elusus, vormieelne voolavus. Näe ilu ümbritsevas: luule, kunst, kultuur. See on osa, mis on vajalik, et olla ratsionaalsuses paindlik ja edukas.

KEVAD 20 märtsil - juuni 21

Sinu taju vastutuse ja sisemise jõu suhtes on suurenenud. Kõik tundub vastutusrikas. Püüad olla aus ja õiglane. Märkad ja väärtustad saavutusi. Sul on lihtne endast anda. Sul puuduvad suured eesmärgid ning pühendumine millelegi kindlale võib olla raske. Vajad teiste kinnitust oma plaanidele või ideedele.

Sulle ei meeldi ahned ja uhked inimesed. Sa ei salli üleolevust ega jõulisust. Vägivald ja jõu kasutamine tekitavad sinus vastumeelsust.

Hirm läbikukkumise ees. Madal enesehinnang. Liigne vajadus teiste heakskiidu järele. Tugev sisemine kriitik. Tunned, et sa pole piisav. Ebakindlus oma valikutes, raskused “ei” ütlemisel. Edasilükkamine. Oled teistest sõltuv ja sul on pidev vajadus abi järele.

Sinu töökoht võib olla seotud korra loomise ja õiglust nõudvate ülesannetega. Võimalikud pinged kõhus ja seedeprobleemid.

Õpime võtma vastutust enda heaolu eest. Jõud tähendab võimu ja võim tähendab vastutuse kandmist. Suurenda kontakti enda sees oleva juhiga. Liigu teljel, kus saad kontakti tundega, mis aitab olla iseseisev ja enesekindlus ei nõua pingutust. Võta vastutus ja liigu oma eesmärkide suunas!

Enesekindlus: ma võin, ma suudan. Sa ei vaja teiste heakskiitu. Sul on tahe, tegutsemisvõime, selgus. Otsused tulevad kergelt.

SUVI 21 juunil - 22 september

Sinu taju nende suhtes, kes ei võta vastutust, on suurenenud. Võid olla edukas omal alal.

Sa märkad neid, kes võtavad liiga palju vastutust ega oska hoogu maha võtta. Tunned, et pead austuse või armastuse välja teenima. Soovid ise kõike teha ja arvad, et teised ei saa sama väärselt hakkama. Oled väga nõudlik ja maksimalistlik. Mõnele inimesele võid tunduda külm ja ratsionaalne. Püüad võimalikult väikese vaevaga saavutada võimalikult hea tulemuse. Ei väljenda vastuseisu, kui olukorras on isikliku kasu potentsiaal.

Tunned, et oled ülelaetud, pinges ega suuda paigal olla; oled rahutu ja ei oska lõdvestuda.

Tunned, et sinu jõulisus võib tihti teistele haiget teha. Teised võivad sind tajuda omakasupüüdlikuna ja püüavad sind selle eest vastutusele võtta. Sa kardad hülgamist. Sul on üldine kalduvus sõltuvustele: alkohol, narkootikumid, tubakas, seks, sport, hea välimus, materiaalsed asjad, elamused.

Siin õpime haldama telge “saamine ja andmine”. Vabanema pingetest, olema rahulik, armastav ja ühenduses ümbritsevaga. Julgus olla aus ja siiras. Tunda end vabalt – sõltumata ametist, varalisest seisust, rõivastest, mida kannad, või autost, millega sõidad. Rääkida ja avaneda kõikidel teemadel ilma hülgamist kartmata.

Siin on edukas inimene võtnud isikliku vastutuse oma heaolu eest. Kuid isiklikuks arenguks on vaja õppida, kuidas jõudu maha lasta ja paindlikkust arendada. Õppida panustama kahesuunaliselt – lisaks isiklikule kasvule ka teiste heaolusse.

SÜGIS 22. September -21 detsember

Sinu taju jõulisuse ja vägivalla suhtes on suurenenud. Pigem oled loominguline inimene. Oled empaatiline, märkad ja hoolid teiste kannatustest. Kriitika on sulle vastuvõetamatu ja tekitab ebamugavust. Sul võib olla raskusi end võõras seltskonnas mugavalt tunda. Sinu jaoks on oluline, kuidas teised sind näevad. Sinu käitumine ja tegevused võivad sõltuda sellest, kas tegevused, inimesed või kohad pakuvad sulle turvalisust ning ei kanna hülgamise ohtu. Sul on vajadus kontrolli järele. Oled hoidja ja säilitaja. Turvatunde kindlustamiseks võib sul olla vajadus koguda asju – äkki läheb vaja. Sul on pühendumisega probleeme. Naljad võivad tekitada sinus vastuolu. Võib esineda huvi puudust. Puudub sihikindlus ja on raskusi pikaks ajaks millelegi pühenduda. Oled sõltuv ja vajad sageli abi.

Kuidas saada kontakti tundega, mis on orienteeritud lahenduste leidmisele ja aitab meil oma elu heaolu suunas juhtida? Iseseisvus, enese heaolu eest vastutuse võtmine, teiste toetamine. Piiride loomine ja kehtestamine. Parimal juhul juba vastutuse võtmine ka teiste heaolu eest. Jõud tähendab võimu, võim aga vastutust – nii on loodus andnud meile kohustuse seista ka teiste heaolu eest, tuues nähtavale nende nõrkused, mille kaudu tekib potentsiaal ja võimalus teise kasvuks.

Välja on toodud üldine iseloomustus neljale inertsile. Neid saab omakorda jaotada kolmeks kihiks. Kui nüüd arhetüüpide keeles lahti mõtestada, siis otsi mudelitest üles arengupüramiid. Astmete kaupa leiad, millisel arenguperioodil arhetüübid kõige tugevamalt väljenduvad. Püramiidi esimesel astmel leiame Ohvri, Süütu, Hoolitseja ja Sõdalase. Teisel astmel Armastaja, Otsija, Looja ja Hävitaja. Püramiidi tipust leiame Valitseja, Maagi, Targa ja Narri. Leia enda arhetüübid!

Sissejuhatus

Inimeses on neli inertsi: saamine, andmine, vastuseis ja ohvrist hoolimine. See on kõik, millest me kõneleme ja mille suhtes kirjeldame oma suhtumist. Vastavalt sellele, kuidas inimene suhtub nendesse inertsidesse, tekivad baastunded ja vari. Kui heidad kuhugi valgust, saab selle vastandist meie vari ning alateadvus hakkab varju väljendama läbi automaatsete reaktsioonide.

Need neli inertsi kerkivad meis erinevatel eluperioodidel vahelduva intensiivsusega esile ja mõjutavad igapäevaselt meie elu.

Kõikide meie tegude motivaatoriks on tunded: rõõm, kurbus, ihad, armastus, loovus, vastuolud jne. Meie füüsiline ja vaimne võimekus sõltub sellest, millises suhtes me tunnetega oleme. Füüsiline tervis on vaimse tervise peegeldus ja neid ei peaks üksteisest eraldama – üks kirjeldab teise seisundit. Kõikide tegevuste – töö, meelelahutus, hobid, söömine, joomine – iga liigutuse aluseks on motiiv. Seega võib öelda, et tunded on põhjus ja tegevus on tagajärg – ja vastupidi: teod põhjustavad tundeid.

Tunded on meie hetke või ka pikema perioodi meelsuse (teadvusseisundi) väljendus. Kuidas saame päeva jooksul ühele ja samale juhtumile vastassuunaliselt reageerida? Miks see nii on? Põhjuseid on mitu, kuid kõik algab sellest, kuidas me suhestume tunnetega. Paisuv (saamine) ja kahanev (vastumeelsus) on kaks inertsi, mis käivitavad üksteist. Kui võtad magneti, siis kohtud kahe jõuga – tõmbav ja tõukav. Mis määrab ära, kuidas need üksteist mõjutavad? Suhtumine – kuidas ma end nendesse inertsidesse suhestan. Vastavalt sellele magnetiseerime end selle jõu suhtes.

Näiteks kui Mari pahandab (vastumeelsus) Jüriga, siis kasutab ta tõukavat jõudu. Kui mina kolmandana olen selle situatsiooni vaatleja ja mulle ei meeldi tõukav jõud, siis mina suhestun negatiivsusesse negatiivselt. See tähendab, et kui keegi esitab tõukavat jõudu (negatiivsust), siis paneb see minu alateadvuse automaatselt samamoodi reageerima. Minus tekib vastumeelsuse inerts – alateadvuse automaatne reaktsioon. Kui aga vaatlejana suhtuksin tõukavasse jõusse positiivselt, ehk aktsepteeriksin seda ja väljendaksin ise tõukavat jõudu, siis samas olukorras minu alateadvus ei reageeriks vastumeelsusega. Ma oleksin lihtsalt tõukava jõu tunnistaja.

Kui minus aktiveerub kiindumus, siis see tunne on mõeldud mingi probleemi lahendamiseks. Kui me seda jõudu ei rakenda, suureneb inflatsioon ja meie väli tugevneb. Läbi tegevuse inflatsioon väheneb. Keha on nagu aku. Vastuolud pingestavad ja tekitavad inflatsioonivälja ning läbi vastuolude lahendamise (tegutsemise) pinge maandub.

Haigused

Haigused on otseselt seotud inimese arenguga või, kui täpsem olla, tunnetega, mis panevad meid liikuma ja uudishimulikult avastama. Meie sees on tunded, mis soovivad rütmiliselt esile tõusta. Kui nende avaldumiseks tekivad takistused, tajume esmalt psüühikas tugevaid vastuolusid. Inimene tihti ei teadvusta neid vastuolusid. Sellest seisundist võib kujuneda normaalne seisund keskkonnas, kus inimene elab. Sisuliselt on võimalik mõnede haiguste järgi diagnoosida, kuhu inimese areng on takerdunud.

Loodusel on omad mehhanismid, mis hoiavad alateadvuse aktiivsena ja pidevas muutuses. Kui inimene jääb uinuvasse olekusse või liialt aktiivsesse olekusse pikemaks ajaks ega võta osa rütmilisusest, hakkab loodus tegutsema selle nimel, et inimene häälestuks ümber – oleks elus aktiivne või võtaks hoogu maha. Kui tekib liiga pikaajaline ja suur lõhe tunnete ja keha vahel – kui tundeid ei elata kehaliselt läbi –, siis võib keha olla kas liiga madala pingega (ja ei teki jõudu, mis paneks aktiivselt laienemise suunas elus osalema), või olla ülelaetud (kus pinge on suurem kui ära kulutatakse). Haigused on üks nendest mehhanismidest – juba äärmuslikum mõjutusviis – ja kroonilised haigused on selle püsivam väljendus. Nimetus „krooniline“ juba viitab sellele, et tegemist on pideva vastuoluga loodusseadustega.

Loodus on väga praktiline ning juhtivad tegurid on kasu saamise või kahju vältimise eesmärgil motiveerimine. Oletame, et võtad tööle inimese poodi. Tema ülesandeks on kaupa müüa, kaupa vastu võtta ja letile panna. Kui töötaja enam ühte või mitut talle antud ülesannet ei täida, siis esialgu proovid temaga rääkides muutust saavutada. Kui ta ka siis ei hakka neid ülesandeid täitma, pead ta töölt vabastama, sest temast ei ole kasu – ta ei tööta tööandja, iseenda ega kollektiivi huvides.

Nii on ka inimesega, keda pannakse tunnete kaudu liikuma erinevates suundades. Kui inimene ei ole mõne tundega kontaktis, siis ei täida ta teatud eluülesannet. Erinevad tunded on seotud konkreetsete organite või kehaosadega. Sellest saab aru, kus peituvad probleemide juured. Füüsilisel tasandil on võimalik tuvastada, milliste tunnetega esineb vastuolusid, ja vastavalt sellele võtta suund muutusele.

Mis paneb alateadvust üldse ühel või teisel moel reageerima?

Kuna loodus on tsükliline, toimuvad pidevad muutused. Need muutused leiavad aset alateadvuses ja selles, millele alateadvus reageerib. Siin tekibki vastuolu. Näiteks kui me hoolime kannatustest, siis tsükli muutudes peaksime ennast ümber häälestama, et meis saaks hakata domineerima teised tunded (inertsid), mis aitavad näiteks enda vajaduste eest hoolitseda. Nii toimuvad kindlate perioodide järel ümberhäälestumised. Ümberhäälestamise kohtades tekivadki meie tunnetega seotud vastuolud.

Inimese areng

Kui vaadata maailma levinumate religioonide tausta, näeme erinevaid suhestumisi. Kultuurides, kus domineerivaks religiooniks on ristiusk – nimetagem neid siin „äriinimesteks“ –, on inimesed, kes tunnistavad kiindumust. Nad näevad igal pool võimalusi midagi efektiivsemalt läbi viia – saavutada maksimaalne tulemus minimaalsete ressurssidega.

Osa inimesi ühiskonnas on äärmiselt loovad – nimetagem neid kultuuri kujundajateks. Need on inimesed, kes hoolivad kannatustest – kunstnikud, näitlejad, artistid –, kellel voolavad ideed. Nad naudivad loomeprotsessi ja selle tulemust.

Kultuurides, kus on rohkem levinud budistlikud õpetused, on nurgakiviks armastus, usk headusse, andmine, sallivus, teiste saavutuste hindamine.

Islami kultuuride esindajate nurgakiviks on vastuseis, moraal, ning opositsiooni esindamine maailma maastikul.

Nii peegeldavad erinevad kultuurid inimese erinevaid olemuslikke psüühilisi kihte.

Iga inimene kannab endas osakest erinevatest tunnetest või kultuuridest. Need on esindatud erinevatel eluperioodidel erineva intensiivsusega. Kogu looduse seaduspärasus on üles ehitatud nii, et inimene õpiks elu jooksul kõikide nende potentsiaalidega kontakti saama. Nii hakkab inimene maksimaalselt kasutama kõiki tunnete ressursse.

Elu esimeses pooles omandab inimene ühiskonna näo; elu teises pooles kujuneb välja omanäolisus, ning inimene hakkab ise ühiskonda kujundama. Seda protsessi võib nimetada kogu elu kestvaks individuatsiooniks. Kui suumida kaugemalt, saab elu jagada kaheks: esimene osa tegeleb kontrolli otsimisega ja teine vabaduse püüdlusega.

Kuna kogu looduse liikumapanev jõud on polaarsus, on see ka inimesel – alateadvus ja selle peegeldus. See paneb meid maailma tajuma läbi teatud filtrite. Kõik tunded on arhetüüpsed, kindla ülesandega ning mõjutavad inimese käitumist. Looduse loomulik voolamise suund eeldab, et subjekt võtaks osa nii kaose kui ka korra loomisest – võtaks vastutuse mõlemas suunas. Tsüklid vahelduvad meis, kus kord domineerib üks printsiip, kord teine. Polaarsus loob perspektiivi – arengusuuna. Alguspunkt on rahulolematus hetkeseisuga, sihtpunkt aga see, kuhu soovime jõuda või mida saavutada.

Et muutused meis aset leiaksid, on vaja avatud meelt ja pidevat väärtuste ümberhindamist. Ühel hetkel on olulised isiklikud vajadused, järgmisel hetkel soov maailma päästa. Ühelt osalt teisele liikudes on vaja muuta suhtumist nendesse inertsidesse.

Väiksemad terviserikked ja kuidas inimene kujuneb
Kroonilised haigused
Eluohtlikud terviserikked
Elus toimuvate sündmuste või mustrite tõlgendamine
Unenägude tõlgendamine