Tsüklilisus

Kogeme igapäevaselt, et teadvuse seisundid on ebapüsivad. Kui saavutame mingisuguse rahuldava meeleseisundi, siis see seisund ei püsi meie tahtest sõltumatult. Teadvuse seisundeid peaks käsitlema kui ristmikke, mis püüavad meie elus suunata vastutust võtma või premeerida. Vahelduvad inertsid ja tsüklid muutuvad meie tahtest eraldiseisvalt. Inimese asi on kohaneda muutustega. Olemas on põhjuse ja tagajärje seadus. Antud seadus aitab meil häälestuda järgmise tsükliga ehk muutustega. Elu annab meile kogemusi, et suhestuksime erinevate tunnetega. Tunded on arhetüüpsed ja panevad meid erinevaid ülesandeid täitma. Ühed tunded on mingil perioodil aktiivsemad ja mingil perioodil teised tunded aktiivsemad. Loovus annab idee või seemne. Kiindumus annab vajaliku jõu, et idee ellu viia, ja samas võtame vastutust enda heaolu eest. Andmine ehk jagamine – jagame tehtud töö vilja teistega, siis võtame vastutuse teiste heaolu eest. Vastuseisu väljendamisega paneme teisi vastutama oma tegude või tegemata jätmiste eest. Nii läbi nelja inertsi kulgedes oleme läbinud ühe tsükli.

Arengu püramiid

Kolm püramiidi osa, kus üks on põhiline ja teised samal ajal on toetavad osad. Teema on muidugi kõvasti laiem ja sisulist poolt siin välja ei too, kuid kirjeldan pigem tegevusi ja tulemusi. Esimeses osas oleme tugevalt samastunud oma kehaga. Keha on elu alus ja number üks, mille kohta hakkame informatsiooni talletama ning keha arendama ja säilitama. Psühholoogilises mõttes tegeleme turvalisuse loomisega ja õpime oma riigile piire looma ja kaitsma. Meie identiteet on rajatud kehale, kus võrdlus teistega käib läbi keha ja tema suutlikkuse, eriti areneva keha puhul. Kui keha ei saa koormust ehk psüühikas ei toimu vajalikku pingestumist või selle välja elamist, siis annab ta ka märku läbi komplikatsioonide. Nii tegeletakse siin samuti tervise arendamisega, immunsüsteemi välja kujunemisega. Selle taseme kõige suuremad fanaatikud on kõik muud elu aspektid unarusse jätnud. Sportlane võib olla oma eesmärgi nimel kõik muu hüljanud – kogu aeg ja tähelepanu kuulub oma eesmärgi saavutamisele. Samuti võib saada omaette eesmärgiks olla ilus ja läbivateks teemadeks on suuresti riided, tooted, teenused ja tegevused, mis seda pakuvad. Hilisemalt, 28 aasta vanuselt, võiks see osa elus toetavat rolli pakkuda.

Püramiidi teisel astmel on tegevuse motivaatoriks hoolitseda oma ja teiste vajaduste eest. Läbi selle arendame endas välja mingis valdkonnas oskused. Esimeses osas teenivad need oskused pigem enda huve, kuid teises juba perekonna või ühiskonna omi laiemalt. Siin otsitakse ühiskonda kuuluvuse tunnet läbi staatuse. Üldine tegevus käib sobivuse nimel.

Kui kolmas püramiidi osa on esimest kahte toetavalt aktiivne, siis toimib ta pigem info analüütikuna, mis töötleb saadaolevat informatsiooni ja saab sellest tulemuse. Siia gruppi kuuluvad ka filosoofid, kes teavad, millest räägivad, kuid ei mõista seda, kuna puudub isiklik kogemus.

Kontakti saamine huviteadusega, kus lahti mõtestamine ei käi ainult ametist lähtuvalt või teiste mõtete ja mõttearenduste liitmise ja lahutamise läbi, vaid inimese isikliku vaatlustulemuse ja kogemuse läbi. Individuaalne maailmapilt, mis ei ole teiste mõtete ja teadmiste analüüsimise tulemus. Sisuliselt võiks öelda, et ta ei analüüsi teistega olemasolevat informatsiooni, vaid vaatleb neid teisi analüütikuid ja püüab mõista, miks nad seda teevad. Sealt edasi vaatleb, mis paneb teda vaatlema teisi vaatlejaid.

Siin arvestatakse ainult vaatlusi, mis on isiklikult läbi kogetud. Mõistetakse nende kolme püramiidi osa tähendust ja vajalikkust. See tähendab ka psühholoogilise arengu lõppu – täieliku vastutuse võtmist kõikide eluaspektide ees ja nende osade tunnistamist.

Alateadvus

Alateaduse mudel kirjeldab liikumist, millises suunas me liigume ja milline vari sinna tekib. Looduse üks printsiip on, et kuhu tekib takistus, sinna tekib surve ehk see, mis on meie vari, ning neid kogemusi hakkab elu meile andma. Nii annab elu meile järjest uusi väljakutseid, kus õpime vastutust võtma kogukonna kujundamisel. Nõnda tunneme pikki aastaid sama psüühika osale survet, kuni oleme õppinud elus panustama selle varju väljendamisega ühiskonnas. Võttes vastu varju ja elades selle kehaliselt läbi ilma vastupanuta, kaotab see oma jõu ning ees ootavad elu uued aspektid ja väljakutsed.

Lapsevanemad kasvatavad last selle järgi, milles nad ise puudust tundsid, kuid inimene ei arvesta, et looduses muutuvad tsüklid. See, mis on täna hea ja õige, ei pruugi edasi kanda homme. Selleks ajaks, kui laps kasvab täiskasvanuks, on tõde ühiskonnas uue näo saanud. Väljakutsetest pole ühelgi põlvkonnal pääsu.

Elutsükkel

Mudelis on välja toodud, mis on soodustatud teemad ja mis kerkivad pinnale erinevatel eluperioodidel.
Elutsüklis näeb nelja tsüklit: 1a, 7a, 14a ja 28 aastat. Kõige suurem tsükkel on kõige nõrgema mõjuga, aga üldine ja pikema suunaga. Mida väiksem on tsükkel, seda suurema mõjuga on see meie alateadvusele. Keskjoon tähistab, et alateadvusele mõju avaldavad jõud puuduvad ehk on tasakaalus. Mida kaugemale keskteljest, seda suurema jõuga on alateadvus laetud. Mida pikem on tsükkel, seda suurem on mõju maailmapildi muutusel, kui toimub tsükli vahetus.
Ehk kriisid ja suuremad vastuolud psüühikas on üks looduse paratamatu osa. Toimuvad lihtsalt ümberhäälestumised ja tunded, millega oleme suhestunud, muutuvad ning nii ka rollid, mida kogukonnas või ühiskonnas esindame.

Aasta tsükkel

Antud tsükkel on koostatud nelja aastaajaga. Jooniselt on näha, kuidas läbi erinevate kvartalite käib pingestamine ja siis küllastamine. Kevadistel ja sügisestel pööripäevadel on alateadvusele mõjuvad jõud võrdsed. Talvisel ja suvisel pööripäeval saavutavad need oma tipud. Talvisest pööripäevast kevadeni toimub küllastumine ja kevadiseks pööripäevaks oleme saavutanud loovusega suurima kontakti. Kevadest suveni toimub pingestumine ja aktiivsuse kasv. Suvest sügiseni läbi aktiivsuse tunnistamise toimub tunde küllastumine ja see kaotab oma jõu. Sügisest talveni toimub jälle pingestumine.

Kvartali/kuu tsükkel

Lühim periood, kus on selgemini tajutavad neli jõudu. Nii kasutan ma klientidega kuu kaarti hetke ja muutuste monitoorimiseks. Ühes kuus on esindatud nii suhtelisus kui individuaalsus ja nende mõjud kehale. On ütlus, et kolm on kohtu seadus. Siin joonistel võite märgata, et palju jääb silma seotust kolmega.

Nii mängib see alateadvuse ümber häälestamisel suurt rolli. 1. Esmane kogemus, 2. teadmine, 3. selgus. Nüüd on kolmest saanud uus selge tõde ja nii see kordub. Nii sünnib uus ja jälle uus tõde. Nii voolab inimene looduse rütmis. Tunnetega samastumine muutub, kuid kirjeldus tõest võib erineda. Ehk printsiip on sama, kui me kirjeldame seda erinevalt. Tihti räägime samast printsiibist, kuid erinevates keeltes. Inimesed on erineva vastuvõtlikkuse võimega ja nii on võimalik leida endale sobiv tõde, mis viib samasse lõpp-punkti.

Ööpäeva tsükkel

Mudel selgitab päevaste inertside mõju. Kui kasutame psüühika ühte osa, siis unerütm võib kirjeldada, mis tunnetega hetkel ollakse suhestunud. Kas uni tuleb liiga vara, hilja või ärkame varakult või magame kaua. Nii võime märgata, et erinevatel aastaaegadel võib unetsükkel muutuda. Joonisel on märgata nelja tsüklit. Üldiselt kui antud tsükli osas tekib kurnatus, siis antud inertsiga on hetkel kontakt kehvavõitu.